10 ADIMDA POZİTİF EBEVEYNLİK

Yaz aylarında çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirip onu olumlu davranışlara teşvik etmek için pozitif ebeveynlikle tanışın!

Onunla bazı konularda iletişim kurmakta zorlanıyor musunuz? İyi ya da kötü ne olursa olsun fikrini değiştirmekte güçlük mü çekiyorsunuz? 30 yıldan daha fazladır uygulanan pozitif ebeveynlik çocuklarla ailelerin iletişim sorunlarına çare oluyor. Avustralya’nın Queensland Üniversitesi’nde Klinik Psikolog Profesör Matt Sanders ve ekibi tarafından geliştirilen ebeveynlik programı, anne babalara ‘pozitif’ bir yolla çocuklarını eğitme, büyütme olanağı sunuyor. Füzyon Kolejleri Kurumsal İletişim Yöneticisi Ebru Uğraşan sistemin anne babaların küçük yaşlardaki ya da ergenlik dönemindeki çocuklarıyla yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarını, güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurmalarını sağladığının altını çiziyor. “Araştırmalar, pozitif ebeveynlik yöntemi ile büyütülen çocukların okulda da başarılı olduğunu, kolayca arkadaş edindiklerini ve kendileriyle ilgili olumlu fikir sahibi olduklarını gösteriyor. Bu yöntemle büyüyen çocuklarda yetişkinlik döneminde davranışsal ya da duygusal sorunlara daha az rastlanıyor. Bu program çocuklara olduğu kadar anne babalara da iyi geliyor. Çünkü kendilerini güvenli ve daha az stresli hissediyorlar. Çocukların ebeveynleriyle en çok vakit geçirdikleri yaz ayları, pozitif ebeveynliğe geçmek için müthiş bir zaman.” Uğraşan, pozitif ebeveyn sistemine geçmenin yollarını anlattı.

Rol modellik yapın; Çocuklar, nasıl davranması gerektiğini öğrenebilmek için ebeveynlerini izler. Yaptıklarınız, genelde söylediklerinizden daha etkilidir.

Hislerinizi anlatın; Ona davranışlarının sizi nasıl etkilediğini dürüstçe anlatın. Böylelikle kendi hislerini sizde görebilecek, tıpkı bir ayna gibi. Unutmayın çocuklar üç yaşından itibaren empati kurmaya başlar.

İyi davranışlarını kaçırmayın
: Çocuğunuz iyi davranışlar sergilediğinde ona pozitif geri bildirim verin.
Örneğin, “Ben telefonda konuşurken sessizce oynadığın için teşekkür ederim,” diyin.

Tercümanlık yapın; Bazen yaşadıklarını kelimelerle ifade edemeyebilir çocuklar. Hissettiklerine dair tahminlerinizi tekrarladığınızda, gerginliklerinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Müdahale ederken seçici olun; Çocuğunuzun yaptığı herhangi bir şeye müdahale etmeden önce, bunun gerçekten önemli olup olmadığını bir kere daha düşünün. Olumsuz geri bildirimleri minimumda tutmak çatışma ortamını ortadan kaldırır.

Disiplinden korkmayın; Disiplin kelimesi bazen korkutucu dursa da kararlı ve disiplinli olmanız onların davranışlarının sonuçlarını sevgi dolu bir ortamda değerlendirmelerine yardımcı olur. Evde her zaman kurallarınız net, basit ve açık olsun. Verdiğiniz sözleri tuttuğunuzda, çocuğunuz size güvenmeyi ve saygı duymayı öğrenir. Ayrıca çocuklar, talimatları pozitif ve basit bir şekilde duyduklarında, uygulamakta çok daha başarılı olurlar.
Sorumluluk almasına izin verin; Çocuğunuz büyüdükçe, kendi davranışları söz konusu olduğunda daha fazla sorumluluk almasına izin vererek ona bu davranışların doğal sonuçlarını tecrübe etme fırsatını sağlayabilirsiniz. Çocuklar aileye katkıda bulunmaya bayılır. Ailesine yardım etmede kendi önemli rolünü oynayabilmesi için ona yapabileceği basit ev işleri verin.

Mizah anlayışınızı koruyun; Gerilimi ve olası çatışmaları önlemenin bir diğer yolu, mizah ve eğlence kullanmaktır. Ebeveynden gelen alay, çocukları kolaylıkla incitebilir. Mükemmel olan, ikinizi de güldürebilen mizahtır.
Güvenli bir çevre yaratın; Çocukların yaratıcı dünyaları bazen bir kaşığı bazen de televizyon sehpasını günün oyuncağı haline getirebilir. Evin tüm alanlarını onun için güvenli hale getirin. Böylece oyun oynadığı ve rahatladığı anlarda sürekli olarak onu gözlemlemek ve “Sakın ona dokunma,” uyarıları yapmak zorunda kalmazsınız.

Beklentileriniz gerçekçi olsun; Her çocuk biriciktir. Yaşıtlarıyla gelişimleri ve yetenekleri farklılık gösterir. Çocuğunuzun kapasitesinin farkında olun ve onu daha fazlası için zorlamayın. Kimsenin mükemmel olmadığını hem ona hem de kendinize hatırlatmaktan çekinmeyin.

Unutmayın pozitif ebeveynlik anlayışı çocuğunuzla kurduğunuz iletişimin daha yapıcı ve verimli olmasına yardımcı olurken onun ileride daha özgüvenli ve sorunsuz bir gençlik çağı geçirmesini sağlayacaktır.